Že vám rodiče doma ve školních letech kladli na srdce, ať se dobře učíte, aby z vás mohl být například lékař nebo advokát?
Situace na trhu práce ukazuje, že pomyslným zlatem mohou dnes být vyvažována úplně jiná povolání. Česko zažívá nedostatek řemeslníků. V roce 2019 jich v tuzemsku konkrétně pracovalo 250 tisíc a dalších 50 tisíc jich dle statistik chybělo.
Že jde o setrvalý problém dokládají i čísla z let následujících. Víc než třetina lidí měla problém sehnat elektrikáře nebo ho dokonce nesehnala vůbec, přinesl alarmující výsledky průzkum z roku 2021.
Nastupující generace tak v posledních letech vykazuje nárůst zájmu o studium na odborných učilištích. Ti, kteří se rozhodli oboru věnovat, si na nedostatek zakázek stěžovat nemusejí a záleží víceméně na nich, jak moc budou pracovat a kolik si v konečném důsledku tedy budou schopni vydělat.
V čem tkví výhody řemesla
Možnost být takzvaně svým vlastním pánem společně s dobrý finančním ohodnocením, které z manuální práce snímá definitivně pomyslné stigma finančně podhodnocené dřiny, láká konkrétně na obor elektrikář stále početnější zástupy zájemců.
Evropská Akademie vzdělávání tak nabízí mimo jiné i úplnou profesní kvalifikaci právě v oboru elektrikář. Jedná se o studium, které je ukončeno na úrovni EQF 3.
To znamená. že je možné získat výuční list. Tato forma vzdělávání je určena pro všechny věkové kategorie, a to pro uchazeče, kteří si potřebují příslušnou odbornou specializaci doplnit, případně mají zájem o rozšíření své kvalifikace.
Požadovaným výstupem na této úrovni jsou následující kompetence: Absolvent je oprávněn instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické rozvody a zařízení. Měří a testuje různé typy elektrických strojů, elektrospotřebičů a specializovaná zařízení, která využívají ke své činnosti elektrickou energii.