Programování se zdá být doslova zaslíbeným povoláním. Vidíme za ním jistotou profesního uplatnění i vysoké výdělky. Co je zapotřebí, abyste se mu mohli věnovat?
Logika = základ
Čísla jsou neúprosná. Statistiky roku 2022 hlásily, že v Česku chybí zhruba 14 000 IT odborníků. Rok 2023 už tyto odhady navýšil dokonce na 20 000 expertů z oboru. Počet pracovních míst, které se nedaří v tomto sektoru naplnit, stoupá už několik let.
O které oblasti IT je největší zájem?
Programátoři jsou coby „nedostatkové zboží“ více než velkoryse placeni. V roce 2013 dle přehledů ČSÚ činil průměrný plat 47 000 Kč. O 7 let později si tito pracovníci polepšili ještě výrazněji – až na 62 000 Kč.
Zdatný programátor si však dokáže vydělat ještě mnohem vyšší částky.
V čem tedy tkví onen pověstný háček? Proč se nedaří programátorské posty účelně naplnit?
Jedná se o poměrně komplikovaný obor, který vyžaduje na prvním místě především perfektní logické myšlení. Programátor musí mít i trpělivost.
Dobrým programátorem se nelze stát přes noc. Úplný začátečník by měl počítat minimálně s půl rokem pravidelného učení. Přestože není vyloučeno, že se můžete stát dobrým programátorem i jako samouk, vhodnějším přístupem je vybrat si adekvátní studium.
Programátor by neměl postrádat chuť se neustále vzdělávat. Pakliže studentovi chybí vnitřní disciplína nutná ke studiu, lze odvodit, že nemá příliš dobré předpoklady pro výkon tohoto povolání.
Obáváte se toho, že na studium nebudete mít čas a hodiny ve škole strávené teorií vám mnoho nedají?
Evropská akademie vzdělávání nabízí prakticky směřovanou výuku v oboru Programátor a IT specialista (18-003-M, 18-009-N, 18-001-M). Ten vám umožní splnit si přání studovat perspektivní a zajímavý obor s kvalitním ohodnocením.