Ten nejtěžší úkol čeká na studenty až po ukončení školy. Vstupují totiž do praxe. Proč je to často problém?
Proč mohou mít čerství absolventi problémy s nalezením zaměstnání?
Uplatnění na trhu práce může být pro absolventy velmi komplikované. Svůj vliv má samozřejmě konkrétní studovaný obor. Studenti IT oborů se o svoje místo na trhu práce obávat příliš nemusejí, zatímco absolventi uměleckých oborů míří na úřad práce výrazně častěji. I řada jiných na pohled perspektivních oborů však po dokončení školy hledá práci obtížně. Čerství absolventi jsou jako skupina ekonomicky aktivních obyvatel považováni za rizikové. Nejsou totiž vybaveni dostatkem praxe.
Škola často není schopna své studenty vybavit nejen znalostmi, ale také adekvátními dovednostmi. Jedinec čerstvě opouštějící školu nemá mnohdy příslušné kompetence, aby činnost související s jeho pracovním místem mohl vykonávat.
Jak vyřešit uplatnění absolventů
Situace má řešení. Výuka by měla být založena na intenzivním propojení s praxí. Znamená to nejen přinášet poznatky reálně využitelné pro následnou kariéru, ale také studenty začlenit do pracovního procesu již ve fázi studia.
Jedním z dalších faktorů přinášejícím schopnost se přizpůsobit, je vštípit studentům ochotu učit se novým věcem. V návaznosti na prudký rozvoj moderních technologií se bude měnit náplň řady stávajících profesí velmi často. Mnoho z dnešních pozic zanikne a další budou teprve vytvořeny.
Evropská Akademie vzdělávání veškeré tyto faktory ve svých vzdělávacích programech zahrnuje. Svým studentům nabízí během studia spolupráci s partnerskými společnostmi. To pomáhá studentům získat nejen první profesní zkušenosti, ale také cenné kontakty. Po dokončení studia u partnerských společností mohou získat stabilní zaměstnání.