V Česku je zvykem užívat především tradičně před jménem zapisovaný titul Ing. nebo Mgr. Existují však i jiné druhy titulů. Stále rozšířenější je i LL.M. Co znamená?
Co je titul LL.M.?
Tento titul pochází z anglosaského světa a je zařazen do magisterského stupně vzdělávání. Právě zmíněnému titulu inženýr a magistr je tak svou úrovní ekvivalentní. Uvádí se za jménem a v Česku je zařazen mezi tituly neakademické. Byť totiž tento titul odpovídá právě magisterskému stupni, není v tuzemském vzdělávacím systému uznán neboli nostrifikován. Patří tedy primárně do spektra profesního vzdělávání.
Tuzemské ministerstvo školství však zisk těchto titulů podporuje. Napomáhají totiž ke zlepšení uplatnění uchazečů, a to nejen doma, ale také v zahraničí.
Kde a jak se získává? Titul je zkratkou anglického slovního spojení Master of Laws. Na vysvětlenou se rovněž uvádí latinské Legum Magister. Zaměřen je tedy na oblast práva. Primárně je určen pro jednotlivce s již absolvovaným právním vzděláním nebo pro ty, kteří za sebou mají studium v oboru neprávnickém, ale právní praxi. Využitelný je tak pro právníky, advokáty i úředníky s právní praxí, ale i koncipienty nebo notáře.
Profesní studium je z podstaty orientované praktickým směrem, na poznatky využitelné v dalším kariérním růstu. Studium ukončené titulem LL.M. proto nabízí konkrétně poznatky z oblasti manažerských, ekonomických a právních věd.
Žádoucí je tak i užší specializace. Evropská Akademie vzdělávání nabízí zaměření na Obecné právo. Studijní program je určen pro střední a vyšší management soukromých firem, veřejných institucí, tj. státních úřadů, rozpočtových a příspěvkových organizací, ale i samospráv, tj. zejména členy zastupitelstev a rad obcí a krajů, případně také pro management státních podniků a obchodních korporací s majetkovou účastí státu.