Téma fotovoltaiky rezonuje společností stále intenzivněji. Ta se tak stává perspektivním oborem nabízejícím uplatnění širokému spektru zájemců. Patří k nim i montéři.
Počet solárních elektráren stále roste
Fotovoltaika je, zjednodušeně řečeno, metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu. K této přeměně používá polovodičové diody (fotovoltaické články) propojené do tzv. fotovoltaických panelů. Princip, který se zde uplatňuje, se nazývá fotoelektrický jev.
Fotovoltaika zažívá momentálně doslova zlatou éru, jen loni přibylo 33 760 solárních elektráren. Mediálně mnohokrát okomentovaný krach jednoho z poskytovatelů energií zájem o fotovoltaiku odstartoval. Poptávku následně urychlila i stávající situace v Evropě – válka na Ukrajině v doprovodu energetické krize.
A společnosti, které solární panely instalují, pociťují příval klientů doslova na vlastní kůži. Mnohde pak už vyvstávají problémy s uspokojením masivní poptávky. Právě oblast fotovoltaiky tak potvrdila předpovědi o významné proměně trhu práce, kdy některé obory v návaznosti na technologický vývoj zaniknou, zatímco prostor pro jiné se teprve vytvoří.
Fotovoltaika nabízí perspektivní profesní uplatnění
Dokazuje to i Evropská Akademie vzdělávání, která momentálně v rámci soustavy profesní kvalifikace nabízí uchazečům také obor Montér fotovoltaických systémů. Tato kvalifikace navazuje na povinnost vyplývající ze zákona č. 406/2000 Sb. O hospodaření energií v platném znění.
Studium probíhá plně online. Student zároveň získává individuální studijní plán, s nímž má možnost si přizpůsobit výuku svým časovým možnostem. Případné osobní konzultace jsou také možné, domlouvají se s jednotlivými vyučujícími vždy individuálně. Kurz je zakončený státní zkouškou.
Přihlášku je možné podat v libovolném období. Podmínkou pro přijetí ke studiu je pouze věk nejméně 18 let a zdravotní způsobilost. Ke studiu jsou přijati všichni zájemci, přijímací zkoušky není nutné skládat.